Бактеріальний рак винограду

25/09/2020 - 11:42

Бактеріальний рак – шкідливе захворювання, особливо у молодих виноградниках та рослин на стадії вкорінення.  Збудник – Rhizobium radiobacter має багато штамів, які заражують широке коло дводольних та однодольних рослин. Бактерія широко розповсюджена у багатьох країнах світу (Рис. 1).

Рис. 1 Мапа розповсюдження Rhizobium radiobacter, EPPO, 2016.

 

Симптоми. Характерною ознакою захворювання є шорсткі пухлини зернистої структури. Спочатку вони блідно-жовті і м’які, але з часом темніють, стають твердими та  руйнуються. Пухлини утворюються як на корені, так і на надземній частині лози.

     Існує два типа пухлин: локальний (рис. 2), коли пухлина розвивається на одному місці, частіше в основі стебла, і дифузний (рис. 3), що охоплює більшу частину стебла. Локальна форма частіше проявляється в області кореневої шийки молодих саджанців та на бруньках. Дифузна форма проявляється на ранах чи у тріщинах, утворених на стеблі під впливом низьких температур.

Рис. 2 Локальна форма раку Рис. 3 Дифузна форма раку

 

Морфологія бактерії. Rhizobium radiobacter являють собою прямі або злегка зігнуті паличкоподібні бактерії розміром 0,6-1,0 × 1,5-3,0 мкм. Не утворюють спор, рухомі. Несуть 1-4 джгутика, розташованих перитрихіально. Розташовуються поодиноко або попарно. (Рис. 4)

               Рис. 4. Мікрофотографія Rhizobium radiobacter

 

Цикл розвитку. Бактерія зберігається і розвивається  сапротрофно у ксилемі рослин і починає свій розвиток з відновленням вегетації. В залежності від умов і наявності рослинних залишків у ґрунті вона може зберігати свою життєздатність до 2 років. Зараження рослин відбувається через мікроранки, нанесені при посадці, щепленні, обробці ґрунту, комахами чи дією інших зовнішніх факторів.

Патогенність. Rhizobium radiobacter викликає утворення так званих корончатих галлів у рослин. Це пухлиноутворення пов'язане з перенесенням Т-ДНК в геном рослини з подальшою його трансформацією. Трансформовані клітини, зважаючи на дисбаланс синтезу фітогормонів, дедиференціюються і починають неврегульоване зростання. Також трансформовані клітини рослини починають синтезувати опіни, які R. radiobacter здатні використовувати як джерело живлення.

Умови розвитку хвороби.  Сприятливі умови для розвитку хвороби створюються весною під час теплої (до 22-25 °С) та вологої погоди або при вимерзанні чи після граду.

Методи діагностики. Ідентифікація заснована на застосуванні морфологічних, біохімічних, молекулярних та серологічних тестів (ІФА, ПЛР).

Заходи боротьби. Бактеріальний рак важко видалити з ділянки, але можливо мінімізувати його розповсюдження. Укорінення  живців  має відбуватися на дренованих ділянках. Необхідно вживати запобіжні заходи від нанесення механічних пошкоджень рослинам при обробці ґрунту.

           ДУ «Одеська обласна

фітосанітарна лабораторія»

                                          Провідний фахівець відділу

фітосанітарного аналізу

Твердохліб В. С.