Американський білий метелик

(Hyphantria cunea Drury.)

Синоними

Spilosoma lutea Habr.

Arctia punctatisima Smith.

Систематичне положення

Лускокорилі або метелики  (Lepidoptera): Ведмедиці (Arctiidae): Hyphantria

Рослини-живителі

Поліфаг, пошкоджує близько 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Основними живителями є шовковиця, яблуня, вишня, груша, слива, черешня, айва, виноград, клен ясенелистий, клен гостролистий, бузина, грецький горіх, хміль, в’яз тощо.

Географічне розповсюдження

Батьківщина шкідника – Північна Америка. У 1939-1940 рр. шкідника випадково завезли з вантажем до Угорщини. Згодом він розповсюдився на території Європи та Азії. На території України АБМ вперше був знайдений в 1952 році у прикордонних районах Закарпаття, а сьогодні зареєстровано у 20-ти областях України.

Морфологія

Імаго - розмах крил 25-35 мм, довжина тіла 10-16 мм, сніжно-білого кольору, рідко з чорними або коричневими плямами на крилах, вусики чорні з білим нальотом, у самця дворядно-гребінчасті, у самки дворядно-пильчасті.

Яйце кулеподібне, з плоскою основою, зеленого кольору (діаметр 0,5-0,55 мм), у міру розвитку ембріона стає брудно-сірим.

Гусениця 1-го віку світло-жовта, завдовжки 1-1,5 мм, доросла – 30-40 мм. Спина оксамитово-коричнева, з боків тіла проходить лимонно-жовта смуга, сильно опушена довгими щетинками і волосками.

Лялечка видовжено-яйцеподібної форми, коричнева, з 10-15 тупими щетинками на кінці, завдовжки 8-15 мм; укладена в сірий пухкий кокон з волосків.

Біологія

Метелик розвивається у двох генераціях, а в окремі роки з'являється і третє покоління. Зимує в стадії лялечки під відсталою корою дерев, серед опалого листя, та в тріщинах дерев'яних споруд, ґрунті.

Перша генерація з'являється навесні, в період цвітіння фруктових дерев. Через 1-2 години після спарювання самка відкладає на нижній бік листя яйця (в середньому біля 450 шт.). Оптимальні умови для розвитку яєць: температура 23-24°С і відносна вологість повітря 75%. За температури нижче 12°С вихід гусениць припиняється. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них з'являються гусениці, котрі уже через кілька годин після виходу починають активно харчуватись і будувати павутинне гніздо. В кінці 5-го віку вони залишають гнізда і розповзаються по всьому дереву. За 30 - 50 днів гусениці знищують все на своєму шляху, і тільки потім заляльковуються. Уже в липні з'являється наступне покоління метеликів, самки другої генерації більш плодовиті, одна особина відкладає 2500 яєць. Гусениці другої генерації пошкоджують дерева і продовжують харчуватися до настання холодів. Перед заляльковуванням гусениці активно пересуваються в пошуках укриття. Зимують лялечки в пухкому сірому коконі з волосків гусениці в тріщинах будівель, сухому листі, ґрунті тощо. Гусениці літньої генерації заляльковуються в кроні дерева. Значна частина лялечок гине в осіннє-зимній період в результаті впливу зовнішніх умов, паразитів, хижаків.

Шкідливість та ознаки пошкоджень

Основна ознака пошкоджень – наявність на деревах павутинних гнізд з грубо об’їденим листям. Пошкодження дерева гусеницями приводе до облисіння, а високе пошкодження – до загибелі. При зменшені листового апарата на 20%, урожайність знижується на 5-10%, на 50% - урожайність знижується на 50-55%, при об’їданні листя на 75% урожайність практично відсутня.

Шляхи розповсюдження

Поширюється шкідник перельотами і за вегетаційний період може переміститися на 25 – 40 км, в основному по направленню вітру. Гусениці переносяться повітряними потоками, а здатність їх голодувати протягом 2 тижнів призводить до того, що вони в пошуках їжі можуть переміщатися в різні райони, потрапивши в транспортний засіб, та, виживши, дають початок новим вогнищам. Переміщення на нові території часто відбувається і у фазі лялечки з пакувальним матеріалом, пошкодженою деревиною, посадковим матеріалом, ґрунтом і т.д.

Фітосанітарні заходи

Вкрай важливим для боротьби з шкідником є його виявлення і знищення ще при першому поколінні. Вже друге покоління куди більш численне і приносить значно більше шкоди.

Необхідно виявляти метелика на ранніх стадіях розвитку з повторним обстеженням кожні 7 днів. Виявлені гнізда з гусеницями необхідно зрізати і спалювати на місці. На території вогнища все насадження обробляють 2 рази з інтервалом в 10 днів. Для цього використовують препарати згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для застосування на території України.