Золотиста картопляна нематода

Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis Woll.)

 

Синоніми


Heterodera rostochiensis Wollenweber
Yellow potato nematode,
Golden cyst nematode,
Potato root nematode;
Pomme de terre,
Kartoffel nematode,
Kartoffel zystenalchen;
Nematode de la potato;
Nematode  dorato della patata;
Nematode dourado da batateira

 

Систематичне положення
 

Клас

Нематоди (Круглі черви) - Nematoda

Отряд

Тиленхиды (Шишкоіглі нематоди) - Tylenchida

Родини

Нематоди різнокожі - Heteroderidae

 

 

Географічне розповсюдження

 

 Північна, Центральна та Південна Америка, Африка, Австралія і Океанія, Нова Зеландія. Азія, Європа.

 В Україну золотиста картопляна нематода була завезена у 1961 році. В Одеській області вогнище золотистої картопляної нематоди було виявлено в 2005 році у приватному секторі Ширяївського району (смт. Ширяєве). У наш час золотиста картопляна нематода розповсюджена в переважній більшості на присадибних ділянках громадян в 111 районах, 17 областей України: Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Луганській, Львівській, Одеській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській.

 

Рослини-живителі, шкодочинність

Основною рослиною-живителем є картопля. Також уражуються томати, баклажани, інші види та гібриди родини пасльонових. Золотиста картопляна нематода особливо значної шкоди завдає на присадибних ділянках і на полях, де картопля вирощується беззмінно або повертається на попереднє місце на другий-третій рік. Тут втрати врожаю можуть становити 30-90%. На заражених полях значно знижується товарна цінність новоутворених бульб, погіршується їх якість - зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білку, вітаміну С.

Біологія

Розвиток золотистої картопляної нематоди відбувається в кореневій системі рослини-хазяїна. В ґрунті нематода зберігається в стадії цисти. Навесні при настанні сприятливих умов із яєць відроджується велика кількість  личинок. Проникнувши у корінь рослини, личинки втрачають рухливість, живляться вмістом клітин і в період вегетації проходять чотири стадії розвитку, після чого перетворюються на дорослих особин.  Молода самка живиться, округлюється, а пізніше розбухає під тиском яєць, які утворюються всередині,  і розірвавши епідерміс коріння, з’являється на його поверхні, висовуючи  назовні задній кінець  тіла. Головний кінець остається в тканині коріння.  Червоподібні самці мігрують у ґрунт, запліднюють самок і гинуть. Після запліднення оболонка самки ущільнюється, спочатку вона має білий колір, потім золотисто-жовтий і червонуватий, а восени перетворюється в коричнево-буру цисту, наповнену яйцями. Цисти відпадають від коренів і бульб картоплі та попадають в ґрунт, де життєздатність яєць в цистах зберігається більше 10 років 

 

Морфологія

 

У нематоди чітко виражений статевий диморфізм. 

Молоді самки лимоноподібні, спочатку білі, потім золотисто-жовті, а до осені вони перетворюються в бурі або темно-коричневі цисти. Самки мають кулевидну форму з виступаючою шийкою і круглим заднім кінцем. Діаметр біля1 мм. Цисти заповнені яйцями з личинками, які звернуті в 4 рази. В одній цисті може бути 30–600 яєць. Малюнок кутикули дорослих самок у вигляді концентричних складок. У ануса складки кутикули утворюють фігуру „V”. Вульварне вікно кругле.

Самці безбарвні, рухливі, червоподібні, довжиною 0,9-1,2 мм з копулятивними спікулами в основі хвоста. Довжина стилета дорівнює 27 мкм, а довжина  спікули 37 мкм.

Яйце овальне з притупленим кінцем, довжиною 0,1 мм, шириною 0,047 мм.

Личинка другого віку червоподібна, довжиною біля 470 мкм, з могутнім стилетом (19-22 мкм) для проколу клітинних оболонок і гострим кінцем хвоста. Довжина прозорої частини хвоста майже дорівнює довжині стилета.

 

Ознаки пошкоджень

 

Специфічні ознаки захворювання рослин глободерозом відсутні. Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку, їхня коренева система набуває “бородатого” вигляду. На коренях рослин живителів навіть неозброєним оком можна побачити численні цисти нематод. У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і як наслідок цього - зменшується її біомаса.

 

Шляхи проникнення та поширення

 

Цисти золотистої картопляної нематоди можуть розповсюджуватися з бульбами картоплі, з зараженим ґрунтом,  цибулинами, укоріненим посадковим матеріалом, декоративними та іншими рослинами, тарою, сільгоспінвентарем тощо. Цисти можуть переноситися також дощовими водами і вітром.

 

Фітосанітарні заходи

 

В разі виявлення збудника проводиться запровадження особливого карантинного режиму. У випадку виявлень – рекомендовано знищити уражені посадки з негайним спалюванням викопаних  рослин та дезінфекцією засобів, інвентарю, ґрунту.

Забороняється ввезення ураженого садивного матеріалу й ґрунту із зон зараження. Доцільно проводити обстеження посадок картоплі, особливо в період цвітіння.

На даний час найбільш ефективним засобом у боротьбі з золотистою картопляною нематодою є використовування нематодостійкіх сортів.

Доцільним також є вирощування у протинематодних сівозмінах бобових, зернових, технічних культур, багаторічних трав та інших культур, що не уражуються нематодою.; просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих – не менше 1 км. За появи поодиноких вогнищ нематоди необхідно використовувати нематициди для знезараження ґрунту.