Середземноморська плодова муха

Ceratіtіs capіtata Wіed.

                  Небезпечний карантинний об'єкт, який пошкоджує понад 260 видів фруктів (плоди апельсина, мандарина, лимона, грейпфрута, абрикоса, персика, черешні, граната, яблука), а також овочі, квіти та горіхи.

                  Самки відкладають від 1 до 20 яєць під шкірку дозріваючих плодів, проколюючи їх яйцекладом. Личинки, які відродились з яєць, через 1-2 дні проникають в м’якоть плоду. Живляться вони на протязі 2-3 тижнів. При цьому пошкоджені плоди передчасно дозрівають і опадають. Личинки виходять з плодів, які опали і майже зовсім розклались, заглиблюються в ґрунт (до 5-7 см) і заляльковуються.

 

               Імаго середземноморської плодової мухи за розмірами дещо менше ніж звичайна домашня муха (4,5 мм). Будова та колір тіла в неї специфічні. Голова — сірувато-біла, з темною смугою на хоботку. Очі в мухи вишнево-червоні, у живої — із зеленкуватим блиском.

Яйце загострене з обох кінців, кремово-біле.

                        Личинка напівпрозора, білувато-жовта або рожева, безнога, конусоподібна, 7-10 мм завдовжки, складається з 12-ти сегментів. Личинки мають здатність стрибати.

       

             Ушкоджені плоди зовні можуть не відрізнятися від здорових, при натисканні вони продавлюються та з проколу витікає сік. З часом пошкодженні місця на плодах твердіють і темнішають, в місці проколу часто утворюються  сіруваті, зеленуваті, буруваті, маслянисті плями, іноді бактеріальні та грибкові інфекції. Розрізавши такі плоди, всередині можна виявити личинок мухи.

          

              Середземноморська плодова муха може, за наявності відповідних кліматичних умов, акліматизуватися в південних регіонах країни. Вантажі плодів з заражених зон країн розповсюдження шкідника підлягають інспектуванню в місцях розвантаження і розмитнення.

При виявленні середземноморської плодової мухи в живому стані необхідно провести знезараження. В 3-км зоні пунктів ввезення імпортних вантажів необхідно проводити щорічні обстеження з використанням феромонних пасток.