Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 3 лютого 2017 року

07/02/2017 - 08:15

На більшості території країни сталий сніговий покрив на полях озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав унеможливлює проведення фітосанітарного моніторингу на заселеність мишоподібними гризунами. Тільки у південних областях, де відсутній сніговий покрив на озимих культурах виявляли 1-4, на багаторічних травах 2-5 колонії на гектар з 2-6 жилими норами.

Підвищена чисельність 6-10 колоній на гектар спостерігається в місцях резервацій на неорних землях, лісосмугах, біля скирт соломи у Донецькій та Херсонській областях. Водночас, у західному Лісостепу і Степу від затоплення на 25-40% зменшилась кількість жилих нір гризунів.

Надалі, погодні умови регулюватимуть активність поширення та розмноження мишоподібних гризунів, які дуже чуттєві до переохолодження і намокання (навіть незначне пониження температури до 9-10°С у вологу погоду викликає у них оціпеніння). Танення снігу під час відлиги призведе до заливання нір і ходів гризунів, що сприятиме зниженню чисельності їх популяції.

Разом з тим, повсюди триває обстеження зерносховищ, складських приміщень, перевірка насіннєвого матеріалу, продовольчого та фуражного зерна на наявність комірних шкідників, які за низьких температур звітного періоду призупинили свій розвиток. За результатами аналізу фітосанітарного стану зерна (Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька обл.) встановлено, що 5-25% перевіреного збіжжя засмічене неживими особинами комірного довгоносика, борошняними хрущаком, кліщем та продуктами їх життєдіяльності.

У Київській, Черкаській, Хмельницькій областях Лісостепу було проаналізовано моноліти озимих пшениці (фаза розвитку 2-3 листки) та ріпаку. Лабораторним аналізом рослин озимої пшениці виявлено інфекційний запас збудників борошнистої роси, септоріозу, снігової плісені, інших хвороб, який зберігається на 2% рослин. Рослини озимого ріпаку уражені пероноспорозом в межах 3-4%

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку, багаторічних трав.