Коренева галова нематода

10/06/2020 - 08:12

Коренева галова нематода

Meloidogyne enterolobii Yang & Eisenback

 

Назва: Meloidogyne enterolobii  (Yang & Eisenback, 1983)

Синонім: Meloidogyne mayaguensis, Karssen et al. 2012

Розповсюдження:

Європа:  Нідерланди, Франція, Швейцарія.

Азія: В’єтнам, Китай.

Африка: Буркіна-Фасо, Кот-Д’Івуар, Малаві, Сенегал, Південна Африка.

Північна  Америка: США.

Центральна Америка и Карибський басейн: Куба, Гватемала, Мартинка, Пуерто-Ріко, Тринідад и Тобаго.

Південна Америка: Бразилія, Венесуела.

Характерна підкарантинна продукція і шляхи розповсюдження:

Коренева нематода М. enterolobii  має багато рослин - господарів, в тому числі культурних рослин та бур’янів. Уражує деревні і трав'янисті рослини. Потенційні господарі можуть бути як тепличними так і вільноживучими рослинами. Однак точне коло рослин-господарів до сьогодні невідоме, шкідник був відзначений на багатьох економічно важливих культурах, таких як Capsicum annuum (перець), Citrullus lanatus (кавун), Coffea arabica (кофе), Cucumis sativus (огірки), Glycine  max (соя), Ipomoea batatas (солодка картопля), Lycopersicon esculentum (томат), Nicotiana tabacum  (тютюн), Phaseolus  vulgaris (квасоля), Psidium guajava (гуава), Solanum  melongena (баклажан), на декоративних рослинах (наприклад Ajuga, Angelonia, Brugmansia, Clerodendron, Enterolobium  contortisiliquum,  Hibiscus, Maranta  arundinacea, Ocimum basilikum, Paulownia elongata, Thunbergia, Tibouchina) та диких рослинах (наприклад Bidens pilosa).

Експерименти,  проведені  в Нідерландах, показали, що кактус, фікус, сингоніум, роза та виноград також можуть бути рослинами - господарями М. enterolobii.

Шкодочинність:

Meloidogyne enterolobii відома як найбільш агресивна галова нематода завдяки поєднанню високої швидкості відтворення, індукції великих галів і дуже широкого спектру господарів. Крім того, вірулентність, демонстрована M. enterolobii щодо сортів, стійких до M. incognita, M. javanica і M. arenaria, робить її великою загрозою для сільськогосподарських угідь.

Приймаючи до уваги найбільш ймовірну відсутність специфічних природних ворогів і той факт, що M. enterolobii, мабуть, здатна розмножуватися практично на всіх видах рослин, цілком ймовірно, що невеликі популяції M. enterolobii можуть легко заселяти нові райони.

В експерименті, який проходив на півдні Італії, втрати врожаю картоплі становили до 80%.

Основними шляхами поширення на нові території можуть бути ґрунт і субстрат для рослин, садивний матеріал, горшкові культури та коренеплоди з прилиплим ґрунтом з країн, де поширена М. enterolobii.

Корені томатів уражені M. enterolobii

Симптоми пошкоджень:

Як і інші кореневі нематоди, може утворювати гали на корінні і сповільнювати зростання рослин. Заражені рослини з ознаками хлорозу та пожовтіння листя, мають затримку росту рослин і, як наслідок, зниження якості і кількості врожаю. Сильно заражені кореневі системи погано розвинені, спотворені численними галами і позбавлені дрібних коренів.

 

Корені огірка уражені M. enterolobii

 

Біологія:

Райони з піщаним ґрунтом є зонами високого ризику для розповсюдження M. enterolobii.

M. enterolobii розмножується шляхом мітотичного партеногенезу, тобто безстатевим шляхом. Тому лише одна личинка другої стадії розвитку може почати нову популяцію. У теплиці відроджуються одне покоління кожні 4-6 тижнів. У польових умовах в південній Європі максимальна кількість поколінь оцінюється (при 20ºC з 6-тижневим часом генерації) приблизно в 4-6 в рік. Самки можуть відкладати 100-500 яєць за раз.

Здатність M. enterolobii пересуватися дуже мала як і у інших видів Meloidogyne, личинки другої стадії розвитку можуть переміщуватись  максимум на 1-2 метра в рік.

Самки галової нематоди на корені томатів

 

Морфологічні характеристики Meloidogyne spp.

 Сидячі самки білі від кулястої до грушоподібної форми, кільчасті довжиною 400–1300 мкм, шириною 300–700 мкм і мають 4 бічні поля. Стилет дорсально вигнутий, довжиною 10–25 мкм, із закругленими до яйцеподібних головками, відхиленими до задньої частини.

Самці червоподібні, кільчасті округлі на поперечному зрізі, злегка звужені спереду, тупо закруглені ззаду, довжиною 700-2000 мкм і шириною 25–45 мкм. Стилет завдовжки 13–30 мкм з головками змінної форми.

У личинок 2 віку тіло є червоподібним, кільчастим, звуженим на обох кінцях, довжиною 250–700 мкм, шириною 12–18 мкм, довжина хвоста 15–100 мкм і довжина гіалінової частини хвоста 5–30 мкм.

 

Самка галової нематоди

 

Методи боротьби:

В цілому, заходи боротьби з нематодами, такі як сівозміна, зернові культури з зеленим гноєм і нематоциди, можуть знизити рівень популяції, але навряд чи допоможуть цілком знищити.

Ефективні схеми сівозміни можуть бути складними для реалізації, оскільки M. enterolobii має широкий спектр господарів.

У теплиці M. enterolobii відносно легко контролюється пропарюванням ґрунту. Однак цей метод зазвичай не призводить до повної ліквідації шкідливих організмів. Крім того, для досягнення мети може знадобитися період пара. На відкритому повітрі викорінити шкідника буде ще складніше. Стерилізація ґрунту з використанням ґрунтових фумігантів в поєднанні з паровим періодом протягом декількох років (включаючи 100% боротьбу з бур'янами) може привести до знищення шкідника.

Підводячи підсумок вище сказаного, основний метод боротьби - це не допустити ввезення шкідника на територію нашої країни.

Методи діагностики:

За морфологічними ознаками M. enterolobii схожа на інші види роду Meloidogyne. Ідентифікація заснована на застосуванні морфологічних, морфометричних параметрів і біохімічних або молекулярних методів (ізоферментного або ПЛР).

 

 

ДУ «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія»

головний фахівець відділу

фітосанітарного аналізу

Чистякова С.В.